Hoy Paraguay

The Uruguayan Coito and the Paraguayan Cardozo meet in another classic

Luqueño beat River Plate 2-1 in what was his debut in the tournament of the second category of Paraguayan soccer.

Sportivo Luqueño today celebrated the partial return of the public to its Feliciano Cáceres stadium with a victory in its debut in the 2022 Intermediate Division.

In this sense, the team led by Miguel Ángel Zahzú beat River Plate with goals from Andrés Marisi (45′) and Derlis Alegre (88′). William Santander made the temporary equalizer for Kelito (65′).

In this way, the Blue and Gold pride started the season with good feelings and convinced of going for the prompt return to the First Division, from where it was relegated after more than 50 years of continuous presence.

A little earlier, but on the banks of the Tapiracuai, Deportivo Santaní and Fernando de la Mora starred in the first game of the season, which ended with a vibrant parity (2-2). The Rojo de Palomar took an early lead thanks to Gustavo ‘Pitu’ Velázquez (3′), but Marcos Acosta tied it quickly (10′). Acosta himself put the visiting team back in front of the scoreboard with an own goal (77′) and, finally, Arnaldo Zárate (88′) decreed the distribution of points.

This year there are 16 participating teams, totaling 8 games per day, which will be entirely broadcast through the Tigo Sports screens. The champion and the runner-up will be promoted directly to the First Division in 2023. The clubs that finish in the last three positions in the table of averages will lose the category.

DATE 1

-Friday, April 1

*Deportivo Santani 2-2 Fernando de la Mora

*Sportivo Luqueno 2-1 River Plate

-Saturday April 2

*General Martin Ledesma vs. Blond Wildebeest

Stadium: Enrique Soler.

Hours: 10:00.

Referee: Jose Armoa.

Assistants: Blas Rojas and Nadia Macarena.

Fourth referee: Óscar Amarilla.

*Atyrá FC vs. February 3 CDE

Stadium: San Francisco de Asís.

Hours: 10:00.

Referee: Gedidias Zacarias.

Assistants: Christian Giménez and Derlis Viveros.

Fourth referee: Luis Urunaga.

-Sunday, April 3

*FC grazing vs. Athletic Collegiate

Stadium: María Auxiliadora Complex.

Hours: 10:00.

Referee: Sergio Melgarejo.

Assistants: Nimio Vera and Derlys González.

Fourth referee: Héctor Bernal.

*Sportivo Iteno vs. Independent CG

Stadium: Enrique Soler.

Hours: 10:00.

Referee: Derlis Benitez.

Assistants: Víctor Dávalos and Carlos López.

Fourth referee: Sixto Mercado.

-Monday, April 4

Sportivo May 2 PJC vs. Sportivo San Lorenzo

Stadium: Rio Parapití.

Hours: 3:00 p.m.

Referee: Blas Romero.

Assistants: Lucio García and Carlos Valdovinos.

Fourth referee: Álvaro Giménez.

* Sportivo Trinidense vs. Guarani from Trinidad

Stadium: Martin Torres.

Hours: 18:15.

Referee: Samuel Morales.

Assistants: Juan Mendoza and Diego Silva.

Fourth referee: Marco Franco.



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous Story

Silvana Robles considers that Castillo should apologize for his statements about carriers

Next Story

National Action avoids sanction for allegedly violating the ban

Latest from Paraguay